fbpx

Co się czytało „za komuny”?

Czyli podróż sentymentalna po bibliotece mojej Mamy…

Chyba każdy książkoholik spotkał w życiu TęPierwsząOsobę, która w nim miłość do książek zaszczepiła- czy to miła Pani z biblioteki, czy nauczycielka języka polskiego, czy Brat lub Babcia. Książki kochać nauczyć musi nas ktoś. U mnie to była moja Mama♥♥!

To Mama podsuwała mi pierwsze lektury i wspólnie czytałyśmy do późnych godzin nocnych. I choć teraz nasze gusta literackie są dość rozbieżne 😛, to z chęcią wracam do książek “sprzed lat”, dla mnie tych pierwszych.

I oczywiście mam swoich ulubionych twórców epoki PRL-U, która, choć szara na zewnątrz, w środku literackiego świata mieni się ciepłymi barwami. Uwielbiam ten komunistyczny sznyt, z sałaką jarzynową, kolejkami, zabawą w kałuży i godzinami na trzepaku😊.

Lubicie książki z tamtych lat?

Co się czytało w PRL-u?

1.Małgorzata Musierowicz

Nie wiem i nigdy nie zrozumiem, jak można Musierowicz nie kochać. To tak cudowna, ciepła i zabawna rodzinna saga, że ogrzeje nawet serce zmienione w lód. Książki Pani Małgorzaty zawsze mnie uspokajały- są takie szczere i życiowe. Kiedy mam zły humor, za dużo na głowie i spięte ramiona, z przyjemnością sięgam po odstresowywacze w postaci Kłamczuchy, Idy Sierpniowej czy ukochanego Kwiatu Kalafiora. Książki Pani Musierowicz to fascynująca podróż w świat PRL-owskiej rzeczywistości- pokazują nam obraz świata z przed lat, może mniej bogatego, ale za to wolniejszego, z czasem dla rodziny, emocji, codziennych kłótni i radości. Rodzina Borejko nie tylko zachwyca ciepłem, oddaniem i życzliwością, ale też uczy miłości do…książek. Borejkowe dziewczęta wielbiły przecież książki nad czekoladę- a to w tamtych czasach wyznanie dość szalone😊 😉.

2.Aleksander Minkowski

To ten Pan napisał pierwsze czytane przez mnie kryminały. Seria Tropiciele złoczyńców, opowiadającą o przygodach Marty Patton zdobyła moje nastoletnie serce i była popularnym cyklem w szarych PRL-owskich czasach. Jednak moja ulubiona książka Minkowskiego to Dolina Światła– opowieść o sanatorium, rządzonym przez nastoletnich kuracjuszy, to wspaniała metafora społeczeństwa, polityki, władzy itd.

 3.Krystyna Siesicka

Popularna autorka książek dla młodzieży. Trochę rodzinnych tajemnic, trochę miłości, trochę przyjaźni- książki wielowątkowe, często z harcerską nutą w tle. Ja najbardziej kocham Jezioro Osobliwości ♥!

4.Ewa Ostrowska

Trochę mniej znana pisarka, ale w naszej domowej biblioteczce obecna. Do dziś uchował się nam jeden tytuł Bociany zawsze wracają do gniazd. Cudowna książka, opowiadająca o rozetkach nastolatki, której rodzice właśnie rozpoczynają proces separacji. I choć bohaterka ma piękny pokój, ładne ubrania i niedostępne dla reszty społeczeństwa rzeczy, to jej głowę niezmiernie trawi tęsknota, za tym co najważniejsze.

5. Joanna Chmielewska

Znana i lubiana. Nie! Kochana i uwielbiana. Sprawczyni niejednych podkrążonych oczu i ziewających ust. Sama dobrze pamiętam czasy, kiedy ukryta pod kołdrą, z latarką w ręku zaśmiewałam się z genialnych dialogów i absurdalnych sytuacji. Moja ulubiona- Nawiedzony dom to mistrzowska powieść kryminalno –przygodowa, opowiadającą o dwójce rezolutnego rodzeństwa- Janeczce i Pawełku i ich tajemniczych perypetiach. Nie ma co, uwielbiam książki z tamtych czasów.

Spodobał Ci się wpis? Śledź mnie na Instagramie i Facebooku

Brak komentarzy

Napisz komentarz