fbpx

7 powodów, dla których lustro KŁAMIE- o ciele i obrazie ciała

Lustro prawdę Ci powie! Jedno spojrzenie w magiczny kwadrat i już wiesz czy jesteś śliczna czy to jeden z tych gorszych dni. Czasem od tego porannego spojrzenia zależeć będzie twoje samopoczucie w tym dniu. Przez cały dzień będziesz czuć, że wyglądasz dobrze, będziesz pewna siebie, uśmiechniesz się nawet do niemiłej koleżanki z pracy😉. Czy odwrotnie, będziesz myśleć, że wyglądasz jak chodząca katastrofa, która najbardziej na świecie marzy, żeby skryć się przed wzrokiem innych i przeczekać ten dzień, opatulona kołdrą, w piżamie, jedząc lody z kebabem i oglądając seriale na netfliksie.  

Ale to, co widzisz w lustrze to nie czysta rzeczywistość. To rzeczywistość zabarwiona – przez CIEBIE. Przeinaczana. Nieprawdziwa.  

A dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nie możemy zobaczyć prawdy?  Do swojego odbicia w lustrze człowiek ma stosunek bardzo NACECHOWANY EMOCJAMI. Wręcz kipiący od emocji. I to co w tym lustrze widać to mieszanina- Twojego wyglądu w dniu dzisiejszym plus OBRAZU CIAŁA Z TWOJEJ GŁOWY. 

Trochę o zakłócającym odbiór OBRAZIE CIAŁA.. 

1.Obrazem ciała nazywamy uczucia i myśli człowieka na temat jego ciała. To JAK MYŚLIMY ŻE WYGLĄDAMY- to obraz naszego ciała, subiektywne myśli na temat naszego wizerunku i wyglądu.  

2.Każdy ma obraz ciała w głowie. Jest to element naszej tożsamości 

3.Obraz ciała jest zazwyczaj jest nieświadomy– nie uświadamiamy sobie na co dzień, że taką wizję mamy. 

4.Obraz ciała nabywamy we wczesnym dzieciństwie. I tak -już dzieci mogą cierpieć przez negatywny obraz własnego ciała.  

5.Zmiana wyglądu nie wpływa na zmianę obrazu ciała. Jeśli nosisz w sobie bardzo negatywny obraz swojego ciała, to zmiany w wyglądzie (nawet te drastyczne jak zgubienie wielu kilogramów czy zabiegi chirurgii plastycznej) dają tylko chwilową poprawę sytuacji. Osoba o bardzo zaburzonym obrazie własnego ciała będzie niezadowolona ze swojego wyglądu pomimo korzystnych zmian fizycznych. Każdą porażkę w innych dziedzinach życia, będzie przypisywała swojemu Brzydkiemu Ciału czy twarzy.  

6.Kiedy obraz ciała jest tak zaburzony, że przeszkadza to człowiekowi w normalnym funkcjonowaniu w społeczeństwie mówimy o chorobie psychicznej zwanej DYSMORFOFOBIA. Według danych może cierpieć na nią aż 2,4% społeczeństwa. 

7.Obraz własnego ciała można zmienić jedynie wpływając na psychikę człowieka. Pierwszym krokiem będzie przyjrzenie się własnemu ciału i swoim odczuciom, kiedy patrzymy na siebie w lustrze, lub kiedy dotykamy twarzy czy ciała. Niezwykle ważne jest także odbieranie sygnałów napięcia i rozluźnienia płynących z ciała (o tym pisałam TUTAJ), akceptacja emocji, także tych negatywnych (o tym poczytasz tutaj) oraz wprowadzanie w codzienną rutynę elementów pracy z ciałem (o treningu ciała przeczytasz TUTAJ). 

Podsumowując- może to nie te nieznośne 3 kilo, których nie możesz zgubić są problemem? Może to głowa nie daje ci spokoju, a nie tak okropna fałdka na brzuchu? Może to Ty wybierasz jak wyglądasz- a co za tym idzie, jak się czujesz? 

Inne cielesne wpisy: 

Piękne ciało. Dlaczego to nie wychodzi? 

Kobieta współczesna, kobieta za gruba. 

Starzenie się 

Caiłopozywtyność- o szukaniu równowagi między liściem sałaty a frytkami z majonezem 

Bez tych pierdół nie schudniesz 

Jak emocje bolą ciało 

O fińskim sposobie na ciało i ducha 

5 błędów mojego odchudzania 
4 emocje, które bolą ciało 

Spodobał Ci się wpis? Śledź mnie na Instagramie i Facebooku

Brak komentarzy

Napisz komentarz