fbpx

Český Krumlov- 5 faktów o czeskim mieście jak z bajki

W tym roku wybraliśmy się w pierwszą dłuższą, samochodową podróż z naszym Malcem (liczącym w tym czasie 1,5 roku). Naszym celem była włoska Laguna Grado (a to i tak włoskość najbliżej Polski- więcej poczytasz tutaj). Myśleliśmy, że będzie to prosta sprawa- a jednak podróż z dzieckiem to swego rodzaju wyzwanie. Zatrzymaliśmy się więc mniej więcej w połowie drogi, w tym czeskim mieście, które skradło nasze serducha. Stare, majestatyczne, urokliwe- taki jest Český Krumlov. Coś więcej o tym bajkowym mieście? 

1.Český Krumlov to zaraz po Pradze najczęściej odwiedzane miejsce w Czechach. Nic dziwnego, bo z tak dobrze zachowaną starówką i plątaniną uliczek to wyjątkowe miejsce. 

2.W mieście kręcono sceny do filmu „Iluzjonista” (tak , do tego z  Edwardem Nortonem w roli głównej😊 😊 ). Przedwojenny klimat miasta to idealna scenografia na filmowy plan. 

3. Trdelnik! Nie wiadomo skąd pochodzi ów przysmak- Czesi mówią, że z Czech, Słowacy, że ze Słowacji😊 Choć można go spotkać teraz i w Polsce w Czechach traktowany jest jako regionalny przysmak. Nic skomplikowanego -ciasto nadziewane na metalowy pręt i pieczone. Z cukrem, cynamonem, posypką, lodami. Tłuściutkie i milutkie. 

4.Azjaci w natarciu! Miasto pęka w szwach od turystów z Azji. Według moich obserwacji stanowili oni około 80% odwiedzających Český Krumlov. Czesi chętnie otwierają ręce i portfele dla azjatyckich turystów😊 i wiedzą, jak sprzedać czeski ser po koreańsku😛.  

5.Bajeczny Zamek  – Český Krumlov szczyci się jednym z największych kompleksów pałacowo-zamkowych w Europie. Zamek wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Spodobał Ci się wpis? Śledź mnie na Instagramie i Facebooku

2 komentarze

  • Iga 16 października 2019 at 13:44 Reply

    Piękne zdjecia !!!

    • SowaNaWsi 16 października 2019 at 16:44 Reply

      Dziękuje:)

Napisz komentarz