fbpx

Dekalog Szczęśliwego Introwertyka

Introwertyk…

Koncentruje się na własnych przeżyciach wewnętrznych, stroni od ludzi, nie okazuje emocji, wygląda na wycofanego. To nie jest cecha, która pomaga w życiu. To nie jest cecha, która pomaga w karierze. W związku też taki introwertyk nie poszaleje… O ile w ogóle dochrapie się statusu “w parze” bo introwertyczne skłonności nie dają za wielkiego pola do popisu.

Taki Introwertyk ma trochę pod górkę we współczesnym świecie, gdzie odpowiednią komunikacją, odwagą i uśmiechem można góry przenosić. Introwertyk nie przenosi. Skryty w domu, pod kocem którym otula się niczym kokonem bezpieczeństwa.

Ma trudniej, ma ciężej.

Ale to nic. Introwertyku drogi! Też możesz być szczęśliwy! Wystarczy, że będziesz trzymał się kilku prostych zasad.

A właściwie to dziesięciu…

10 zasad szczęśliwego INTROWERTYKA

1.Uszanuj swoją potrzebę samotności

Introwertyk samotność LUBI i samotności POTRZEBUJE. W samotności liże rany- nie potrzebuje i nie chce, żeby ktoś ocierał mu łzy. Nie chce mówić co się stało. Chce być sam. Potrzebuje też czasu w samotności, żeby odpocząć, naładować baterie- na sąsiedzkim grillu tego nie zrobi😊. Kiedy jest szczęśliwy często też chce te chwile celebrować sam bądź w gronie super-najbliższych osób. Obecność zbyt wielu ludzi wymaga wysiłku, a żeby celebrować radość potrzebuje chwili spokoju. I to nie jest “zamykanie się na innych” – to jest słuchanie potrzeb swojego ciała i głowy. Żeby przetrwać kolejny dzień. Uszanuj tą potrzebę.

2.Omijaj Ludzi Niespodzianki

Na pewno ich znasz. Wpadają niezapowiedzianie, nie dając Ci możliwości odmówienia. Albo przychodzą “na kawę” o godzinie 11 i zostają do godziny 21😮 .Jeśli się umówicie na mieście przyprowadzają swoich znajomych na to spotkanie bez wcześniejszej informacji. Dzwonią późno wieczorem. Jeśli ktoś taki jest w twoim otoczeniu i jeśli to sprawia, że czujesz dyskomfort DZIAŁAJ. Powiedz TEJ OSOBIE, co cię drażni, a jeśli to nie poskutkuje (ludzie niespodzianki często nie potrafią zaakceptować introwertyzmu) to odpuść. I tak nie zaprzyjaźnisz się z całym światem.

3.Wprowadź do swojego życia rutynę.

 Introwertyk potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, kontroli, sprawstwa i przewidywalności. Jak każdy człowiek, Tylko BARDZIEJ. Więc jeśli chcesz uszanować swojego wewnętrznego introwertyka wprowadź do życia RUTYNĘ. Spotkania z koleżankami staną się o wiele przyjemniejsze, jeśli introwertyczna dusza zaplanuje je sobie wcześniej- np. ustalacie, że Wasze babskie grono spotyka się w piątki po południu. Jeśli przyjaciółka lubi do ciebie dzwonić wieczorami ustalcie godzinę- to da Ci poczucie bezeceństwa i pozwoli cieszyć się z rozmowy. Rutyna pozawala uniknąć efektu niespodzianki i daje Ci czas na przygotowanie się do kontaktu z drugim człowiekiem. Planuj, ale nie traktuj grafiku jak świętości- jeśli czasem się posypie, to nic, staraj się dopasować, ale nie kosztem swojego zdenerwowania.

4. Wyśpij się

 Introwertycy mają wiele wspólnego z osobami Wyskok wrażliwymi (więcej o tym tematyce poczytasz tutaj: Człowiek w wersji ultra SOFT, i 10 zasad związku z osobą wysoko wrażliwą). Drażnią je tłumy, hałasy, przekrzykiwania, szybkość akcji. Niewyspany organizm jest jeszcze bardziej narażany na agresywne bodźce, [przez co szybciej ulegasz rozdrażnieniu. Pamiętaj: wysypiają się. Nie dla introwertyka zarywanie nocek, oglądanie seriali do białego rana czy wielogodzinne imprezy. Introwertyk musi wyprowadzić do życia rutynę, zwłaszcza odnoście snu.

5.Szukaj ludzi, którzy ZROZUMIEJĄ

I to wale nie muszą być introwertycy. Chcesz się przyjaźnić z kim bardziej wylewnym, towarzyskim, szybszym? Ok, ale tylko wtedy, kiedy ta osoba rozumie i akceptuje twoje potrzeby. Inaczej może stać się dla Ciebie źródłem stresu i rozdrażnienia.

6.Mów o swoich potrzebach

A żeby punkt piąty mógł być zrealizowany musisz MÓWIĆ o tym CZEGO OCZEKUJESZ. Wiem, że czasem nie jest to łatwe. Nikt nie chce być postrzegany jako osoba nie miła, nie kontaktowa, burkliwa i nieprzyjemna (a tak często odbierani są introwertycy). Nic nie zadziała jednak lepiej jak wytłumaczenie innym swoich uczuć i potrzeb. Powiedz np. “Nie lubię, jak wpadasz do mnie bez zapowiedzi, przez to się denerwuję”, “Wole jak piszesz niż dzwonisz”, “W tę sobotę chce pobyć sama, potrzebuje czasu dla siebie” .

7.Pokochaj swój dom

Dom dla Introwertyka to ważna rzecz. To świętość. Nigdzie nie będzie czuł się tak dobrze jak we własnych czterech ścianach. Pięciogwiazdkowy hotel, górski szlak, czy świetna restauracja- nigdzie nie będzie tak swobodnie jak w domu. Więc dbaj o swoje cztery kąty. Staraj się mieć w domu dużo roślin- zielony kolor i przyroda działają kojąco na układ nerwowy. Unikaj dużych telewizorów i głośnych zabawek. Spraw, żeby twój kokon był tak piękny, jak to możliwe.

8.Wieczór na imprezie, miesiąc pod kocem – to też jest ok

To że z natury jesteś zamknięta/ty w sobie nie oznacza, że raz na jakiś czas nie zaszalejesz komunikacyjnie. Czasem przychodzi czas, że i Introwertyk dostaje witalnego kopniaka i staje się duszą towarzystwa. Nie oczekuj jednak, że ta zmiana jest na stałe- tak będzie, od czasu do czasu, ale nie zmieni to Twojej introwertycznej natury

9.Licz siły na zamiary

Nie planuj za wiele! Nie zalewaj kalendarza toną spotkań, bo nawet jeśli czasowo wszystko gra, to twój układ nerwowy może temu nie podołać. Dozuj sobie ludzi, imprezy, hałasy. Jeśli nawrzucasz sobie za wiele nie będziesz czerpać z tego przyjemności, pojawi się frustracja i zniechęcenie. Mało, a dobrze.

10.Szara rzeczywistość wystarcza? I dobrze. Nie każdy potrzebuje zmian.

Introwertycy, tak jak osoby z wysoką wrażliwością nie bardzo lubią zmiany. Przeraża cię wizja zmiany pracy, mieszkania, malowania pokoju na inny kolor czy kupna nowego czajnika? To nic, w końcu to twój czajnik, twoja brudna ściana, twoja praca, twoje mieszkanie. Żyj powoli (o tym poczytasz tutaj : Powoli żyj, jak żółw), realizuj cele w swoim tempie, pozwól sobie na stagnację. To też jest ok jeśli nie masz ochoty na podróże, awanse, romanse, nowe diety, nową fryzurę ipt.

Jest ok.

Introwertyzm jest ok.

Spodobał Ci się wpis? Śledź mnie na Instagramie i Facebooku

Brak komentarzy

Napisz komentarz